Rolety, žaluzie, markýzy a parapety Třebíč
Vložte sem svou nabídku nebo poptávku jako první!
Příslušenství pro stínění, soukromí a domácí pohodu
Markýzy, rolety, žaluzie či parapety – to vše je nedílnou součástí domu či oken.
Markýzy můžete využít jako zástěnu či jako stříšku při posezení, roletky Vám zase poskytují soukromí, či mohou posloužit ke kvalitnímu spánku, stejně tak i žaluzie.
Přesto, že parapety se zdají být tak automatickou částí bytu, že je ani nevnímáme, přesto existují i byty, kde prostě nejsou. Jejich přítomnost, šířka, materiál i barva se velmi podílí na vzhledu a útulnosti místnosti.
Ať už všechny tyto věci fungují jako stínící prvek, mají Vám také zajistit soukromí. Jejich výběr je třeba si předem řádně promyslet. Důležitý je nejen vzhled, ale hlavně jejich užitek.
Jak je vybrat vhodně a dle svých požadavků a možností, se dozvíte v tomto článku.
Markýzy mají různé účely, jedny stíní, druhé jsou nepromokavé, jiné nám zase zajišťují soukromí. Některé mohou být pak kombinací těchto účelů.
Chcete aby Vám z boku nebylo vidět na terasu nebo balkon? Rádi byste si za hezkého i škaredého počasí poseděli na zahradě či dvorku?
Markýza je k tomu všemu vhodná a jistě není tak finančně nákladným a zásadním zásahem do Vašeho prostoru, jako například dřevěná pergola.
Klasické markýzy, které zná snad každý, bývají převážně látkové. Takové markýzy se obvykle rolují ručně a slouží prostě jako stříška nebo stínění pro posezení. Dnes je možné vybrat si markýzy jak manuálně ovládané, tak ty s motorem.
Manuálně ovládané se rolují odnímatelnou klikou, motorové jednoduchým vypínačem na stěně či dálkovým ovládáním.
Vrchní markýzy kryjí prostor nejčastěji před sluncem či deštěm, stranní markýzy pak zajišťují hlavně soukromí na zahradách, před domy i na balkonech či terasách.
Povrchové úpravy se také liší, obyčejná plachta z polyesteru je dnes stejně běžná jako akrylátová látka opatřená speciální impregnací proti vodně nebo plísním. Výběr kvalitní plachty je výhodnější, protože její životnost i vzhled je trvalejší. Lze také zakoupit plachtu s povrchovou úpravou proti UV záření.
Základní konstrukce markýzy je obvykle nabízena v pár barvách, nejčastěji v černé, bílé či kovové.
Oproti tomu plachty můžeme zakoupit v mnoha desítkách barev a s různými vzory, nejobvyklejším vzorem bývají ale pruhy.
Markýzy si můžeme vybírat dle konstrukce i způsobu používání.
Markýzu můžeme buď sklápět nebo rolovat, může být s nosným profilem či bez něj.
Markýzy bez nosného profilu bývají lehčí, často i menší, ale také levnější, u nich je rozteč mezi kotvícími konzolemi pevně dána.
Naopak ty s nosným profilem mají rozteče mezi kotvícími konzolemi variabilnější, proto jsou mnohem pevnější a stabilnější.
Kazetové markýzy obsahují kazetu (kryt), do kterého se stříška zavine, tyto markýzy mají nespornou výhodu v tom, že při zavinutí je stříška chráněna kazetou proti slunci, dešti i větru.
Výsuvné markýzy pak mají nejčastěji ramena, pomocí kterých je markýza vysunuta. Výhodou těchto markýz je to, že střešní látka je díky ramenům správně napnutá, na druhou stranu ale mají vysokou hmotnost.
Při výběru markýzy je také možné zakoupit vybavení, které ji vylepší, například senzory větru či slunce, tyto senzory dají markýze pokyn k vysunutí či zasunutí stříšky dle počasí.
Sklopné markýzy jsou lehké a velice jednoduché, jejich výhodou je i cena, na druhou stranu se jedná o typ markýzy bez nosného profilu, proto nejsou tak pevné a stabilní.
Údržba markýz není obtížná. Akrylátové látky i polyester jdou snadno omýt vodou či oprášit pokud se umažou. Před jakýmkoliv jiným zásahem se řiďte manuálem, nebo kontaktuje výrobce či prodejce. Pokud totiž neopatrnou údržbou stříšku markýzy poškodíte, můžete přijít o záruku na ni.
Zcela nevhodné je umývat stříšky tlakovou vodou či drhnout kovovými kartáči, impregnace se tak může poškodit a stříška přestane být vodě odolná. Některé povrchy ale lze čistit od mastných skvrn například technickým benzínem.
Jestliže je stříška markýzy mokrá, je nutné nechat ji před rolováním vyschnout, v opačném případě může dojít po čase k plesnivění.
Stranní, tedy vertikální markýzy menších rozměrů lze zakoupit již od necelých dvou tisíc korun.
Nejlevnější, nejjednodušší horizontální, tedy „stříškové“, markýzy lze pak zakoupit asi od tří až čtyř tisíc korun, ale složitější markýzy s vyšší nosností a také vyšší kvalitou stříšky, se cenově pohybují od osmi do patnácti tisíc.
Pokud si přejete sofistikované zařízení s vychytávkami a velmi vysokou kvalitou, může se cena pohybovat i mezi dvaceti až padesáti tisíci.
Rolety slouží především k zastínění obytných prostor či získání většího soukromí, někdy mohou být také pořizovány jako designový doplněk.
Rolety můžeme použít vnitřní nebo venkovní. Venkovní, nebo také před okenní rolety se často používají na střešní okna na která se připevňují. Lze s nimi otevřít okna a také jsou nepromokavé.
Jiným typem venkovních rolet mohou být rolety lamelové, nejčastěji hliníkové, které se rolují do kazety, stejně jako markýzy. Takovéto rolety obvykle ale neumisťujeme ke střešním oknům, nejčastěji se prodávají v barvách dřeva, proto bývají velmi dekorativní, lze je ale zakoupit například v bílé.
Druhým typem rolet, jsou vnitřní a to takové které propouští jen velmi málo světla, takzvané „zatemňovací“.
Ty bývají nejčastěji používané do ložnic a dětských pokojů, kde chceme zabránit přístupu světla pro kvalitnější spánek. Třetím typem rolet, který je ale vhodný pro všechna okna, bývají plátěné, interiérové rolety, které světlo tolik neeliminují a místnost stíní jen částečně, zároveň mohou být ale i zajímavým interiérovým doplňkem.
Rolety ovládáme většinou manuálně a to tak, že je prostě stáhnete, některé ale stahujeme pomocí provázku nebo řetízkového ovládání či pružinového mechanismu.
Nejobvyklejším materiálem u vnitřních rolet jsou textilie. U venkovních měkkých pak tkanina potažená umělou hmotou, u těch pevných hliník. Před okenní rolety mají tu výhodu, že zabraňují nadměrnému vyhřívání podkrovních místností, přitom ale zcela nezabraňují vstupu světla.
Nevýhodou je ale to, že jejich využití se hodí více pro střešní okna na která dopadá nejvíce slunečního světla. Pokud chcete zastínit jiná okna, je vhodnější si vybrat interiérovou roletu.
Lamelové před okenní rolety z pevnějších materiálů, jako je například hliník vypadají spíše jako okenice, jejich výhodou je to, že přes ně neproniká žádné světlo a zajistí maximum soukromí.
Jednou z jejich nevýhod je ale nepochybně vyšší cena. Vnitřní rolety, tedy rolety „zatemňovací“, které propouštějí světlo jen v malé míře, bývají výhodné proto, že je lze aplikovat na všechny typy oken, z hlediska ceny a v době naší nepřítomnosti lze jejich zatažením zabránit i nadměrnému vyhřívání místnosti v letních měsících. Pokud navíc vyberete vnitřní roletu s vysokou hustotou tkaniny, dosáhnete stejného soukromí, jako u pevné, venkovní rolety za mnohem méně peněz.
Údržba vnitřních rolet je celkem jednoduchá, obvykle bývají opatřeny antistatickou úpravou, tedy prach odpuzují, lze je ale snadno oprášit také suchým hadříkem nebo vysát. Údržba vodou se nedoporučuje, až na výjimky, kterými jsou venkovní rolety, které umývat lze, přesto je ale nejprve vhodné informovat se u výrobce, prodejce či v manuálu.
Ceny měkkých venkovních rolet na střešní okna se pohybují zhruba od tisíce do dvou, před okenní lamelové rolety jsou zase v cenové hladině od tří do deseti tisíc. Vnitřní textilní rolety mají cenu, v závislosti na velikosti, provedení a kvalitě od pár set do zhruba tří tisíc.
Žaluzie jsou jedním z nejběžnější stínících prvků, stejně dobře ale udržují také soukromý a pokud si vyberete vhodný typ i barvu, mohou se stát také skvělým designovým doplňkem.
Nejčastějším typem bývají horizontální, tedy ty, které se skládají z pruhů, které jsou k sobě připevněny horizontálně, přesto lze zakoupit i žaluzie s vertikálním zavěšením pruhů.
Liší se žaluzie pro okna vertikální a pro střešní a to způsobem upevnění.
Nejběžnější klasické žaluzie jsou hliníkové, přesto lze zakoupit i krásné, luxusní žaluzie například za dřeva nebo skládané látky. Co se týká barev při pořizování žaluzií, nemusíte se vůbec držet „při zdi“, protože paleta barev, ve kterých je možné je pořídit je opravdu pestrá.
Dále je také možné koupit si žaluzie, které jsou imitací různých druhů dřev. Nejvíce výhod mají bezpochyby žaluzie hliníkové. Bývají lehké, je možné snadno je udržovat a nestojí moc peněz.
U žaluzií ze skládané látky je zásadní nevýhodou to, že kryjí celé okno, mezi jednotlivými pruhy žaluzie neprochází světlo, protože nejsou odděleny. Takováto žaluzie se tedy chová spíše jako roleta. Na druhou stranu bývají velice estetické a nejčastěji obsahují pěkné asijské motivy. Máte-li tedy rádi duch Asie, může pro Vás být skvělým doplňkem.
Opravdu estetické mohou být také horizontální či vertikální žaluzie například s potiskem přírody, zvířat nebo květin.
Žaluzie dřevěné bývají oproti hliníkový, těžší, tudíž je třeba lépe je při instalaci zafixovat a opatrněji s nimi zacházet při údržbě.
Žaluzie obvykle ovládáme manuálně pomocí řetízků, provázku či plastové „kliky“, respektive tyčky, lze ale koupit i žaluzie, které ovládáme vypínačem na zdi nebo dálkovým ovládáním.
Údržba hliníkových žaluzií je nejjednodušší ze všech, je možné je snadno otřít prachovkou, či klidně i jemně omýt hadříkem s vlažnou vodou. Pokud jde ale o dřevěné či skládané látkové žaluzie, je nutné je udržovat pouze prachovkou, za sucha. Obyčejné, bílé, hliníkové žaluzie je možné zakoupit od dvou do čtyř set korun, pokud však budete chtít jiné barvy, zaplatíte od pěti set korun výše.
Netypické, vertikální žaluzie, hliníkové nebo textilní, pak lze koupit zhruba od pěti set do dvou tisíc, stejně tak žaluzie dřevěné. Nádherné vertikální žaluzie s potiskem přírody, jiným motivem nebo dokonce vlastním obrázkem Vás přijdou mnohem dráž a to na víc než pět tisíc, ale nepochybně budete ve svém výběru originální.
Parapety dotváří interiér i exteriér a zároveň mohou plnit různé účely.
Venkovní parapety bývají většinou prázdné, pokud jsou širší a ne příliš nakloněné, lze na ně umístit například pěkné letní květiny v truhlíku. Vnitřní parapety dotváří interiér a mohou sloužit mnoha různým účelům. Pokud zvolíte vhodný materiál a velkou šířku, můžete tento „výklenek“ použít jako příjemné posezení, což vypadá nejlépe pokud máte velká okna nebo okna u země.
Interiérový parapet může také sloužit pro květiny či dekorace.
Venkovní parapety bývají nejčastěji vyrobeny z hliníku, kvalitní bývají i měděné, pozinkované či titanzinkové parapety. Můžete si ale pořídit i luxusní z mramoru či oceli.
Vnitřní parapety bývají nejčastěji plastové, můžete je ale pořídit i dřevěné či laminátové. Univerzální barvou, která se hodí snad do každého interiéru je bílá, právě bílé vnitřní parapety jsou nejběžnější. Volit interiérové parapety je ale možné i v jiných barvách. Pokud chcete sladit parapety s podlahou nebo nábytkem, je třeba si uvědomit, že podlahu či nábytek můžeme chtít, po letech používání, vyměnit za jiné a později k nim už nemusí stávající parapety ladit.
Co se týká venkovních parapetů, tak velkou výhodou těch pozinkovaných je jejich nízká cena.
Obecnou nevýhodou všech podezřele levných parapetů je to, že mohou být z ne příliš kvalitního materiálu a po čase se mohou začít kroutit a tak se klidně může stát že se do zdiva dostane vlhkost a nebo Vám bude unikat teplo, proto raději vždy sázejte na kvalitu. Při výběru se také můžete podívat na internetu na zkušenosti jiných zákazníků.
U interiérových parapetů je výhodou plast, jelikož se nejsnáze udržuje a pár kapek vody či kolečko od květináče mu neuškodí. Cena venkovních i vnitřních parapetů závisí na velikosti okna a požadované šířce parapetu.
Budeme-li ale vycházet ze standardní šířky okna 110 cm a šířky parapetu 15 cm, můžeme zakoupit z venkovních parapetů nejlevněji ty pozinkované nebo hliníkové, cenově se pohybují od sto padesáti do dvou set.
O něco dražší bývají pak titanzinkové, které stojí kolem tří set, měděné zase kolem sedmi set korun.
Nejdražší jsou jednoznačně mramorové venkovní parapety jejichž cena se pohybuje obvykle od sedmi set korun do tisíce.
Co se týká vnitřních parapetů je nejlevnější praktický plast, který můžete koupit od sto sedmdesáti korun do zhruba dvě stě padesáti, dřevotřískové kolem tří set a mramorové od osmi set korun do tisíce.
Nabízíte nebo sháníte okenní příslušenství?
Zde můžete zdarma vložit inzerát >>