Matrace a lamelové rošty do postele Děčín
Vložte sem svou nabídku nebo poptávku jako první!
Správná matrace – základ kvalitního spánku
Není pochyb, že kvalitní spánek je nezbytný pro regeneraci našich fyzických i psychických sil a tím i pro naše zdraví.
Víte, že výběr matrace má výrazný vliv na kvalitu vašeho spánku?
Váš spánek bude osvěžující a kvalitní pouze s takovou matrací, která se přizpůsobí vašemu tělu a správně je podepře.
Jaké jsou typy matrací?
Latexové matrace – patří mezi nejluxusnější a nejdražší. Vyrábějí se ze směsi přírodního a syntetického latexu. Čím vyšší podíl v matraci má přírodní latex, tím je matrace kvalitnější a dražší.
Jejich silnými stránkami jsou bodová elasticita a dlouhá životnost. Jejich měkkost však nemusí každému vyhovovat.
Sendvičové matrace – jsou matrace, složené z rozdílných materiálů v několika vrstvách nebo se stejného materiálu, přičemž jeho jednotlivé vrstvy mají různé objemové hmotnosti. Oblíbeným materiálem k jejich výrobě je polyuretanová pěna, může se jednat o studenou nebo línou pěnu s kokosovým vláknem spojeným latexem.
Jejich přednostmi jsou tvarová stálost a lákavé materiálové kombinace, které umožní rozčlenit matraci do zón s různou tvrdostí.
Pružinové matrace – jsou, jak jejich název napovídá, tvořeny z pružin. Jsou vzdušné a zajišťují dostatečnou oporu celému tělu. Tento typ matrací se hodí spíše pro příležitostné spaní.
Taštičkové matrace – jsou, stejně jako pružinové matrace, tvořeny pružinami, Na rozdíl od nich jsou u taštičkových matrací jednotlivé pružiny zašity do textilních sáčků, takzvaných „taštiček“, které reagují na tlak vašeho těla a optimálně rozloží jeho tvrdost.
Jejich výhodou je kromě vzdušnosti a opory těla snadné zónování.
Matrace z líné pěny – jsou hitem současného trhu. Viscoelastická polyuretanová pěna, ze které jsou tyto matrace vyrobeny, jim propůjčuje schopnost měnit tvrdost v závislosti na teplotě a tlaku těla uživatele. Při kontaktu s tělesným teplem matrace měkne, čímž dochází k rovnoměrnému rozložení hmotnosti a přizpůsobení křivkám těla. Tato vlastnost je výhodná zejména pro uživatele, kterým hrozí riziko proleženin. Navíc během spánku dochází k naprostému uvolnění svalů.
Matrace ze studené pěny – se vyznačují vysokou elasticitou, díky níž se skvěle přizpůsobí křivkám vašeho těla. Rovněž vynikají pevností, vzdušností a tvarovou stálostí.
Matrace z PU pěny – jsou díky antialergickému materiálu vhodné pro alergiky.
Jejich dalšími přednostmi jsou vynikající ortopedické vlastnosti a nižší hmotnost.
Bio pěny – jsou žhavou novinkou na trhu. Obsahují velké množství přírodních olejů, které jim propůjčují antibakteriální vlastnosti.
Gelové matrace – patří mezi novinku. Tyto matrace jsou vyplněny gelem, položeným na nosné desce, většinou z PU pěny nebo bio pěny.
Výhodou je dokonalá elasticita a vynikající přizpůsobení tělu uživatele.
Matrace s přívlastkem – tyto matrace disponují určitým certifikátem, například, že jsou vhodné pro alergiky nebo osoby upoutané na lůžko.
Při koupi matrace se pravděpodobně setkáte s pojmy zdravotní matrace a ortopedická matrace. Není-li daná matrace opatřena příslušným certifikátem, jedná se o reklamní trik.
Jak vybrat správnou matraci?
Každý člověk je jiný, matrace, která někomu vyhovuje, nemusí vyhovovat vám. Správná matrace je taková matrace, která vám vyhovuje, na které se vám dobře spí. Někteří lidé se při výběru matrace řídí zejména cenou. Cena však nemá být hlavním kritériem výběru matrace.
Při výběru vhodné matrace je třeba se řídit věkem (důležité u dětí), zdravotním stavem, zejména stavem páteře, kyčlí, vaší výškou a váhou, tuhostí vazů a napětím svalů. Dalšími kritérii výběru matrace by měly být její rozměry, tvrdost, materiál a způsob uložení.
Matrace by neměla ležet na pevné desce, nedochází totiž k dobrému provětrání. Lepší volbou jsou rošty, díky nimž dochází k provzdušnění matrace.
Kvalitní matraci by neměla chybět bodová elasticita, což znamená, že se matrace prohýbá pouze v místě, kde se na ní zatlačí. Matrace by se měla přizpůsobit vašemu tělu, neměla by nikde tlačit, současně by vaše páteř měla být v rovině.
Každá část matrace by měla být jinak tuhá, to zajistí zóny. Jedná se o úseky matrace s různou mírou tvrdosti nebo profilováním. Jelikož je každá část našeho těla jinak těžká, je třeba, aby i každá část matrace byla jinak tvrdá. Jinak se našemu tělu nepřizpůsobí. Kvalitní matrace by měla mít minimálně 5 zón s rozdílnou tvrdostí. Na trhu jsou matrace, které mívají 7 a více zón.
Matrace by neměla být ani tvrdá ani měkká. Stupně tvrdosti matrace jsou od jedné do pěti, přičemž první stupeň je nejměkčí.
Je třeba si vybrat takovou matraci, která zajistí dostatečnou oporu páteře a která odpovídá tělesné hmotnosti uživatele.
Pro uživatele s vyšší tělesnou hmotností jsou vhodné matrace se středním a vyšším stupněm tvrdosti.
Rozhodující je i poloha, ve které spí uživatel nejčastěji. Spí-li někdo na zádech nebo střídá-li během spaní polohy, budou pro něho vhodné tvrdé matrace.
Středně tvrdou matraci by měli zvolit uživatelé, kteří nejčastěji spí na břiše.
Měkké až středně tvrdé matrace ocení uživatelé, jejichž nejčastější poloha během spánku je na boku.
Ideální matrace pro děti je středně tvrdá až tvrdá.
Kvalitní matrace se pozná také podle toho, že má bodovou elasticitu. To znamená, že při zatlačení se neprohýbá jinde než v místě tlaku.
Jak vybrat vhodný rošt?
Výběr roštu, tedy podkladu matrace je stejně důležitý, jako výběr samotné matrace. Ideální je vybírat rošt společně s matrací. Hlavními kritérii při výběru roštu jsou jeho rozměry a materiál. Ne každý materiál roštu se totiž hodí ke každému typu matrace.
Rošty se obvykle vyrábějí ve standardních rozměrech s možností prodloužené délky.
Rošt obvykle bývá laťový nebo lamelový.
Pevné laťové rošty se hodí nejlépe pod pěnové matrace nebo pod pružinové a taštičkové matrace. Lamelový rošt můžete použít pro všechny typy matrací kromě pružinových a taštičkových. Na trhu je k dostání několik druhů lamelových roštů, přičemž jednotlivé druhy se liší počtem lamel. Čím více lamel má daný rošt, tím je kvalitnější a také dražší.
Kromě počtu lamel se lamelové rošty dělí na pevné a polohovací rošty. U pevných lamelových roštů jsou lamely uchyceny v pevném rámu, díky čemuž nelze rošty polohovat.
Polohovací lamelové rošty mohou být ručně polohovatelné nebo motorové.
Motorové polohovací rošty jsou vhodné zejména pro méně pohyblivé uživatele či uživatele upoutané na lůžko. Na rozdíl od ručně polohovacích roštů, lze motorové polohovací rošty ovládat z lůžka. Navíc je možná kombinace poloh.
Můžeme se setkat také s vyklápěcími rošty, které jsou vhodné pro postele s úložným prostorem.
Nabízíte nebo sháníte matraci nebo rošt?
Zde můžete zdarma vložit inzerát >>