Proutěný, bambusový a ratanový nábytek Mělník
Vložte sem svou nabídku nebo poptávku jako první!
Ratanový nábytek – proč investovat do tohoto moderního designu spojeného s přírodou, a jak se o něj starat?
Ratan, nebo také rotang, je liána rostoucí v pralesích jihovýchodní Asie, jejíž délka dosahuje až dvě stě metrů. Její dřevo je velmi lehké a ohebné, a po napaření a impregnování v oleji se dá velmi dobře zpracovat na pletení košů, rákosek, klepadel na koberce… a především nábytku.
Ratanový nábytek zaznamenává hlavně v posledních letech obrovský boom, a není se čemu divit. Dobře vypadá a vzhledem k tomu, že je pleten ručně, je každý kousek vzato originál. Parádu udělá jak na zahradě, terase či zimní prosklené zahradě, tak i v interiéru, kdy si z něj můžete zařídit rovnou celé místnosti. Z ratanu se v dnešní době vyrábí kromě sedacích souprav a křesel i stoly a stolky, lehátka, židle, skříně, komody, kufry, košíky a dokonce i postele – zkrátka na co si jen vzpomenete.
Způsoby jeho využití jsou nepředstavitelné a každý jeden kousek ratanového nábytku vám rázem exoticky promění a zútulní interiér.
V následujícím článku si přiblížíme klady a zápory ratanového nábytku a zaměříme se na jeho způsoby ošetření, aby vám ratanový nábytek vydržel doma co nejdéle.
Klady a zápory
Nábytek z ratanu vyrobený je velice lehký a díky tomu nebudete mít s jeho přesunem kupříkladu při stěhování žádný problém. Ať už je venku či vevnitř, je snadno udržitelný – jelikož se jedná o liánu, většinou vám postačí otřít z ní prach navlhčeným hadříkem, či přetřít antistatickou prachovkou a máte po starostech. Samozřejmě, pokud máte tento nábytek venku na zahradě či terase, je dobré se o něj pečlivěji starat, aby vám o to více vydržel jako nový. V tomto případě jej kvůli prodloužení životnosti a bezvadného vzhledu raději přenášejte dovnitř, jelikož tento přírodní materiál neodolává tolik povětrnostním podmínkám, jako ten umělý. Nesnáší dobře UV záření, ani déšť či mráz a je tedy lepší po čase jej řádně ošetřit speciálními přípravky a přelakovat – obojí však hravě zvládnete doma sami.
Jeho velkou předností je jeho líbivý vzhled – ratanový nábytek dobře vypadá kdekoliv. Zařídit jím můžete jak exteriér, kdy si můžete na terasu pořídit soupravu stolu a židlí, zahradních křesel a lehátek, ale také interiér, jelikož bude stejně dobře a stylově vypadat coby sedací souprava v obývacím pokoji. A v neposlední řadě – je pohodlný. Drží tvar, zároveň je však měkký a díky své prodyšnosti se nemusíte bát, že se k němu "přilepíte".
Díky rozmožení ratanového nábytku si navíc nyní můžete vybírat ze spousty různých designů i barev a nesčetně typů a najít tak přesně ten pravý kousek do vašeho domu či bytu.
Způsoby ošetření
Proutěný nábytek je nutné pravidelně řádně čistit z důvodu prodloužení jeho životnosti a u ratanového nábytku tomu není jinak. Pokud jej nečistíte správně, prach a nečistoty se hromadí v trhlinách a uvnitř nábytku. Tyto nečistoty nejen že nehezky vypadají a jsou kazem na kráse vašich designových kousků, ale také vedou k napadení nábytku hmyzem, bakteriemi a plísněmi, a tedy i ke snížení životnosti.
Při udržování funguje velmi dobře jednotýdenní vyčistění kartáčem s tvrdými a tuhými štětinami, které očistí napadaný prach a usazeniny. Abyste se ujistili, že jste opravdu odstranili všechno, můžete po vykartáčování nábytek přečistit vysavačem. Je vhodné alespoň jednou měsíčně vykonat větší čištění pomocí speciálního přípravku na dřevo, kartáčku na zuby a jemného hadříku. Hadříkem ošetřete povrch nábytku a zubním kartáčkem vyčistěte praskliny, mezery a spojovací místa v konstrukci, kam se hadříkem nedá tolik dostat.
Nohy ratanového nábytku dostávají nejvíce zabrat, jsou tedy nejnáchylnější k poškození.
Jak se kupříkladu na židli či křesle přisouváte a odsouváte od stolu nebo přesunujete jednotlivé kusy nábytku kvůli stěhování či úklidu, v nohách se objevují trhliny, které se při zátěži rozrůstají směrem nahoru, oslabují celou konstrukci a mohou mít za následek kompletní destrukci nábytku. Tomuto můžete zabránit namontováním gumových podložek na nohy nábytku, které zamezí šoupání ratanu a absorbují nárazy od přetahování nábytku po pevných plochách.
Pokud je už váš nábytek od dlouhodobého používání a vlivů počasí popraskaný a suchý, stačí provést jednoduchý proces obnovy. Použijte štětec, a aplikujte na kus poškozeného nábytku vrstvu vařeného lněného oleje. Je opravdu nutné použít vařený lněný olej, protože v normálním stavu zcela neuschne a nezatvrdne. Ratan absorbuje olej a vysušená vlákna nabobtnají. Pokračujte v aplikaci oleje, dokud není jisté, že ratan přestává absorbovat. Otřete zbytky jemným hadříkem a nechte nábytek zcela vyschnout.
Ratan zcela zřejmě z módy hned tak brzo nevyjde a je nasnadě, aby tento nadčasový kousek co nejdéle zdobil váš interiér či exteriér. Ratan jako materiál na výrobu nábytku splňuje vše, co jen můžete požadovat a pokud se nebudete bát zainventovat a budete se o něj správně starat, investice se vám vrátí a nezalitujete.
Nabízíte nebo sháníte ratanový nábytek?
Zde můžete zdarma vložit inzerát >>
Spíše než nábytek z bambusu, je lidem znám ratanový nábytek, který se těší velké oblibě již řadu let.
Bambusový nábytek však začíná pomalu získávat své první nadšence. Když se řekne bambus, tak nás většinou v první řadě napadne "dutá tyč". Ona to ale není jen tak obyčejná dutá tyč. Bambus totiž může dorůstat až 10 metrů a velmi rychle roste, oproti jiným rostlinám a dřevinám.
Bambus je využíván jako mnohostranný materiál. Používá se nejen na výrobu nástrojů, ale i na výrobu papíru, oblečení, konstrukce staveb, v poslední době, hlavně na výrobu nábytku.
Bambus je tráva, nikoli dřevina a přesto, že je uvnitř dutý, je velice pevný a tvrdý. Bambus totiž nemůžeme zlomit, ale můžeme ho ohnout a tím dovoluje návrhářům různé i netradiční tvary. Proto je v dnešní době téměř nejvyhledávanějším odolným přírodním materiálem. Tento druh nábytku také splňuje nejen estetické nároky moderních zákazníků, ale i nároky ekologické.
Bambusový nábytek je velice odolný vůči vlhkosti, proto je vhodný nejen do bytů, ale i do zahrad, na terasu nebo jako koupelnový nábytek. Také se pyšní dlouhodobou životností, je velice lehký, a proto se s ním velmi dobře manipuluje.
Bambusový materiál je vhodný i pro ty nenáročnější, kteří od nábytku očekávají nejen funkčnost a estetiku, nýbrž i odolnost a v neposlední řadě pohodlnost. Každý zde najde nějaký ten kousek, který prostě musí mít.
Je mnoho možností, jak svůj domov propojit s bambusovým nábytkem, nebo také zahradu. Pokud jste milovníkem knihoven, nabízí se vám jedinečná možnost, mít dům či byt doplněný moderní bambusovou knihovnou. Velice pěkná bambusová knihovna je vyrobená v kombinaci dřeva a bambusu v bílé barvě, tato knihovna je řešena do půlkruhu, samozřejmě se dá doplnit i druhou půlkruhovou knihovnou. Vytvoříte tak perfektní a útulný koutek pro velké milovníky různých žánrů knih. Tento typ knihoven je možné zakoupit v přírodní barvě nebo v tmavě hnědočerné barvě.
Je také možné si nechat vyrobit knihovnu na míru a vytvořit tak moderní a zajímavě řešený kus nábytku, přesně podle vašich představ a potřeb. Mohou být pouze policové bez dveří, nebo se skleněnými regály, nebo se dveřmi.
V knihovně by rozhodně nemělo chybět kvalitní osvětlení. I zde můžeme najít různé možnosti bambusového osvětlení v podobě lustrů či lamp, které nám krásně doplní bambusovou knihovnu a samozřejmě se hodí i do jiných místností, třeba do ložnice. Ale nečekejte od nich žádnou nudu, designeři si s bambusovým osvětlením pořádně pohráli.
Nevěříte tomu, že by i ložnice mohla být z bambusu? Tak tomu začněte věřit, protože taková bambusová postel s nočními stolky doplněná bambusovým prádelníkem, slibuje pohodlí, prostornost i předem splněné nároky. Ložnice může být laděna v přírodním odstínu nebo tónovaná do tmavě hnědočerné barvy.
Bambusová ložnice bude působit velice elegantně, postele jsou řešeny většinou s roštem, obvykle jsou tyto postele velmi nízké. Prádelníky nebo také šatní skříně je možné zakoupit v různých variantách s otevřenými policemi, dveřmi nebo šuplíky.
Jak již bylo několikrát výše zmíněno, bambusový nábytek je velice odolný, a to i vůči vlhkosti. Proto se perfektně hodí do koupelny, kde o vlhkost není nouze. Je zde opět široká škála druhů nábytku, kterým můžeme koupelnu ozvláštnit a vybavit. Od koupelnové skřínky pod umyvadlo, přes vysokou bambusovou skřínku, nízkou skřínku se šuplíky, bambusové koupelnové zrcadlo, koupelnový regál s různým počtem polic, závěsná bambusová skřínka, bambusové wc sedátko, bambusový držák na toaletní papír či ručníky, až po bambusovou předložku, mýdlenku, prádelní bambusový koš a koupelnové bambusové sedátko.
Ideálním řešením pro oživení a ozvláštnění obývacího pokoje je bambusová sedací souprava.
Sedací souprava už nemusí být nutně dřevěná a čalouněná, jak ji známe. Opravdu zajímavý kousek nábytku ve vašem bytě či domě, může být bambus, který je laděn v tónech medově hnědé, černé nebo bílé barvě, v různých velikostech a možnostech. Stačí jen popustit pomyslnou uzdu fantazie, můžete se zaměřit na klasickou a jednoduchou pohovku nebo také rohovou pohovku doplněnou přídavným taburetem.
Sedací souprava, jak ji známe, je obvykle vyrobena ze základu masivního dřeva, může ji však tvořit i velmi tvrdý a odolný bambus, což je varianta přesně pro nás. Souprava může obsahovat také křesla nebo i dvojkřesla či dokonce trojkřesla. Bambusová pohovka a křesla mohou být doplněna polštářky či vámi zvoleným vzorem a barvou čalounění.
Pokud jste milovníkem nevšedního nábytku a zakládáte si na kvalitě, pohodlí a estetice, je bambusový nábytek přímo stvořen pro vás. Proč tedy sedací soupravu nedoplnit konferenčním stolkem z bambusu nebo bambusovou stěnou?
Možná ještě stále nevěříte, že by bambusový nábytek mohl něco vydržet a že dokáže odolávat každodenní zátěži. Opak je ale pravdou. Takovýto konferenční stolek může být různých tvarů a dispozic, záleží jen na vás, jaký zvolíte. Obvykle však bývá doplněn skleněnou deskou, která potrhuje jeho estetiku a sílu učarovat i tomu největšímu odpůrci.
Velice luxusně bude působit bambusová jídelna složená klasicky z jídelního stolu, obvykle se skleněnou deskou a židlemi, které mohou být čistě bambusové nebo doplněné příjemným a měkkým čalouněním. Může zde být použita čistě přírodní barva bambusu, nebo se volí různé odstíny hnědé a černé, které dodávají bambusu ještě většího luxusu.
Důležité je, že bambusovým nábytkem zachováváme přízeň přírodním materiálům, které se snoubí s využitelností nejen v domácnosti ale i na zahradě. A pro relaxaci a uvolnění najdeme například bambusová lehátka s polstrováním nebo také hamaky z bambusu, respektive bambusový držák na hamaku (houpací síť).
Jak jinak doplnit zahradu zahradním nábytkem než tím bambusovým. Dnes se již z bambusu vyrábí i nejrůznější zahradní altány, pergoly a přístřešky, které můžeme jednoduše doplnit kvalitním a elegantním bambusovým stolem a židlemi, třeba i s polstrováním. Můžeme však také kombinovat s různými lehátky, která se dají polohovat a k nim můžeme zakoupit bambusový paraván, který zajistí stín nebo požadovaný klid. Můžeme pak také židle vyměnit za pohodlné bambusové křeslo či bambusovou prostornou lavici. Samozřejmě se zahradní nábytek dá zakoupit jako celá souprava nebo zvlášť a tím tak můžeme kombinovat různé prvky nábytku.
A jak se takový bambusový nábytek udržuje?
Jak již bylo výše zmíněno, bambusový nábytek je odolný i proti vlhkosti, má dlouhou životnost a je lehký, proto je lehká i jeho údržba. Běžně se bambusový nábytek čistí pomocí vysavače nebo navlhčeným hadříkem. Abyste zajistili lesk bambusového nábytku, nebo se bojíte, aby Vám nevybledl, je možné nábytek přelakovat bezbarvým lakem. Nesmíte však používat chemikálie, přípravky s obsahem lihu, rozpouštědel nebo s jinými agresivními složkami.
Nabízíte nebo sháníte bambusový nábytek?
Zde můžete zdarma vložit inzerát >>
Proutí, materiál krásný a náš
Proutí je vynikajícím materiálem. Při výrobě nábytku se jedná převážně o proutí vrbové.
Pro výrobu se ale nepoužívá jen tak nějaké proutí, převážně se jedná o druhy vrb, které jsou nejpevnější a nejohebnější. Takovéto proutí roste rychleji než strom, ale zároveň potřebuje pro svůj růst pár let. To znamená, že proutěný nábytek je od malého proutku až po výrobu hotový mnohem rychleji než nábytek ze dřeva, které potřebuje nejméně desítku let i více.
Na rozdíl například od ratanu nebo bambusu se jedná o surovinu lokální, která perfektně roste v celé naší republice a právě proto je logicky i levnější, protože v součtu nákladů nefiguruje tak velká položka na dovoz z nějaké daleké země.
Jak to funguje?
Výrobci proutěného nábytku buď proutí kupují od pěstitele nebo si jej sami pěstují.
Pěstování probíhá na plantážích, pro výrobu nábytku postačí proutí dvouleté, pokud se ale proutí využívá například pro vrbové stavby, je třeba delší a tím pádem i starší.
Vrb se u nás nachází přibližně kolem dvaceti druhů a daří se jim zde velice dobře.
Zakládání nových plantáží je ideální v chladnějších obdobích tedy na jaře a na podzim. Ideální pro výsadbu je březen až květen, či září až listopad. Vrbová plantáž se musí nacházet na místě, kde je vlhko i v létě, ale nikoliv příliš mokro. Vrbu sázíme do zkypřené půdy a to asi dvacet centimetrů hluboko. Pokud sázíme na jaře a podzimu, můžeme pruty zasadit nezakořeněné. Pokud sázíme v létě, musíme vrbu předem nechat zakořenit a po zasazení ji pravidelně zalévat a to minimálně dva měsíce. První rok je vrbu nutné nechat růst a následně ustřihnout u země. Další rok z tohoto "kmínku" začnou růst proutky.
Nábytek z proutí je lehký a přitom pevný, snadno se s ním manipuluje a milují ho také děti, pro které hra například s židličkou z proutí je příjemná. Z proutí si děti nezadřou třísku a s nábytkem mohou snadno manipulovat, přitom je dostatečně odolný, aby zvládl jejich případnou divokou hru bez úhony. I přestože košíkářství a proutěná výroba patří k naší historii a je u nás velmi tradiční, proutěný nábytek ani česká proutěná výroba nehraje v nábytkářství prim a to je škoda.
Pokud si pořídíte domů proutěný nábytek, můžete si být jisti, že Vaši sousedi či známi ho doma mít nebudou, protože dnes, zdá se není tak v módě. Takže pokud chcete být originální a neotřelí, proutěný nábytek je skvělou volbou. Tento vzdušný a elegantní nábytek je pěkný a kopíruje přírodní křivky. Vzhledem k odolnosti kvalitního vrbového proutí Vám vydrží dlouho.
Údržba proutí není nikterak obtížná, snadno jej lze otřít lehce navlhčenou textilií či oprášit, lehko se s ním manipuluje. Prach odstraňujte ideálně antistatickou textilií. Navlhčený, umytý nábytek následně vytřete do sucha, jelikož proutí je vlastně dřevo a nemá rádo mokro a příliš vlhko. Ošetřovat tento nábytek také můžete jakoukoliv leštěnkou na nábytek. Jelikož se nejčastěji prodává nábytek z proutí bez úpravy, tedy v přírodním stavu bez laku či jiné úpravy, lze jej později, kvůli zachování barvy nalakovat bezbarvým lakem.
Zásadní výhodou proutěného nábytku je lokálnost materiálu, nízká hmotnost, dobrá odolnost, elegance, originalita a celkem snadná údržba. Nevýhodou může být maximálně to, že není k sehnání tak často a výběr je oproti dřevěnému nábytku poměrně malý. Ve velkých nábytkářských řetězcích si z proutěného nábytku vyberete nanejvýš pár kusů, pokud vůbec a ve většině ne českých a proto je ideální nakupovat u prodejců se specializací na proutěný nábytek, ať už v e-shopech či kamenných obchodech.
Obyčejné proutěné křesílko seženete zhruba od sedmi set korun, taburetky kolem čtyř set, lavice pak za asi osm set korun. Komodu lze koupit od patnácti set, menší stolek kolem osmi set korun.
Souprava stolku se dvěma židlemi vyjde kolem tří tisíc korun.
Pokud Vás proutí osloví, můžete nábytek doplnit i o stylové, proutěné dekorace. Ať už si koupíte veškerý proutěný nábytek, nebo pouze jednu taburetku, věřte, že se do ní brzy zamilujete, protože tento přírodní materiál je krásný a náš.
Nabízíte nebo sháníte proutěný nábytek?
Zde můžete zdarma vložit inzerát >>