Starožitné truhly, staré kufry a historické bedny Sokolov
Vložte sem svou nabídku nebo poptávku jako první!
Něco o starých truhlách a kufrech
Starožitné truhly
Truhla je jedním z nejstarších typů nábytku, které lidé začali používat. Vzhled truhly se měnil, tak jako ostatní nábytek, v jednotlivých historických obdobích. Na vývoj nábytku mělo také vliv i společenské postavení lidí. Šlechta spala na vysoko nastlaném lůžku a vlastnila několik bohatě zdobených truhel. Chudákovi musela stačit rohož či kus kůže a jeho majetek se schoval do jedné obyčejné dřevěné truhly. Proto byl a i v současnosti je vyráběn nábytek jednoduchý a účelný, ale také reprezentativní, až okázalý.
Pokud jste našli na babiččině půdě starou truhlu, rozhodně ji nevyhazujte. Zrestaurujte ji a poslouží vám jako originální stolek nebo úložný prostor.
Truhla nám nahradí úložné prostory, je funkční a zkrášlí váš interiér. Kam s ní? V ložnici nám poslouží jako úschovna ložního prádla, v předsíni do ní můžeme uložit sezónní oblečení, v dětském pokoji ji děti ocení jako prostor pro svoje poklady či hračky.
Trochu z historie...
V minulosti bylo vše ukládáno do truhel, proto existovalo více typů truhel a každá měla svůj účel.
Moučnice
Moučnice sloužila na skladování mouky, obilí či jiných potravin. Byla to velmi jednoduchá truhla. Neměla obyčejně ani nohy a stála spodní deskou přímo na zemi. Víko bylo vyklenuté či rovné. Vnitřek byl rozčleněn na jednotlivá pole, aby se mouka či další potraviny nemíchaly. Moučnice nebyly obyčejně zdobené.
Truhla na oděvy
Truhly, které byly určeny na ukládání oblečení , byly zdobeny malbou, vyřezávanými rámečky či řezanými sloupky, kováním či plastickými rámečky. V takové truhle měla žena často výbavu. Umístěna byla ve světnici. Nechyběla v ní postranní přihrádka, kde si lidé schovávali cennosti či modlitební knížky.
Truhla dříve sloužila místo skříně, krom oděvů se v nich ukládalo ložní prádlo, knihy a různé cennosti.
Vzhled napříč staletími
V období renesance měly truhly sokl, který byl nejprve samostatný, až v 18. století se stal pevnou součástí truhly. Od poloviny 18. století se ze soklu staly nohy.
Truhla byla v této době zdobena malbou (květiny, ptáci, letopočty, postavy světců).
V první polovině 19. století se nohy opět proměnily a získaly tvar komolého jehlanu. Na truhlách z této doby vidíme malbu s květinovými věnečky, objevují se postavy v krojích či krajiny.
Od poloviny 19. století se truhla opět mění a stává se z ní prádelník. Měl až 4 zásuvky. Na přelomu 19. a 20. století už malba nebyla tak zdobná a používaly se spíše abstraktní motivy.
Pokud se rozhodnete pořídit si do svého domu či bytu starožitnou truhlu, máte široký výběr.
Truhly jsou nejčastěji vyrobeny z masivního dřeva (borovice, smrk). Víko může být buď vyklenuté, nebo rovné. Rovné víko je praktické, truhlu pak můžete využít jako sedátko, či stolek.
Starožitné kufry
Stejně dobře jako starožitná truhla nám poslouží i starý kufr. Nemáme-li štěstí a nezdědíme kufr po pradědečkovi, pak máme možnost poohlédnout se a vybrat si z velké nabídky různých starých kufrů - od malých příručních kufříků až po obrovské lodní kufry, tzv. loďáky.
Loďák v obýváku nám poslouží namísto konferenčního stolku, menší kufry se vejdou pod postel a můžeme v nich uložit ložní prádlo či deky. Připevníte-li kufr na zeď, vznikne vám originální skříňka. Má-li kufr zámek, je z něj lékárnička.
Uplatnění pro starý kufr jistě ve svém domě či bytě naleznete!
Nabízíte nebo sháníte starou bednu či kufr?
Zde můžete zdarma vložit inzerát >>