Stolky na zahradu a zahradní stoly Hodonín
Vložte sem svou nabídku nebo poptávku jako první!
Zahradní stoly
Český národ rád tráví svůj volný čas na zahradách, chatách, balkónech, v kempech a dalších místech určených pro grilování, pořádání oslav a večírků, setkávání se s rodinou a přáteli.
Příroda je nádherná, ale servírovat výborný grilovaný steak se zeleninou na tácku, tak, aby ho dotyčný jedl sedící v trávě, kde místo stolu požívá svá kolena, není tou správnou vizitkou hostitele. Naopak, příjemné posezení u krásného stolu, jež je zaplněn těmi nejlepšími dobrotami způsobí to, že se přátelé budou rádi vracet a na každé další setkání se budou vyloženě těšit.
Dnes již existuje několik druhů stolků a stolů hodící se pro tu či jinou příležitost a někdy není jednoduché se v tom vyznat.
A proto, abychom nemuseli trávit spoustu času hledáním vhodného stolu v obchodech, je dobré se seznámit s následujícím textem. Najdeme v něm informace o materiálech, o výhodách a nevýhodách jednotlivých stolů a i o cenovém rozmezí.
Mezi tradičně používané materiály, ze kterých jsou zahradní stoly vyráběny, patří plast, dřevo, hliník či jiný kov a sklo.
Plastové stoly patří mezi nejčastěji používaný zahradní nábytek kvůli jeho nižší ceně.
Nejobyčejnější menší stůl lze koupit už od 400 Kč, ale existují i plastové stoly, za které zákazník zaplatí kolem 7000 Kč.
Velkou výhodou těchto stolů kromě jejich ceny je údržba - stačí hadřík a voda.
V neposlední řadě vynikají také svou hmotností, protože je velmi snadné tyto stoly přenášet i na vzdálenější místa. Plastové stoly většinou nemají dlouhou životnost, protože se snadno poškrábají či prasknou a jejich barva brzy vybledne, zvláště, jsou-li na přímém sluníčku.
Kovové stoly jsou vyráběny většinou z hliníku. Takové stoly vynikají pevností, trvanlivostí a hlavně lehkostí.
Jejich nevýhoda tkví ve výborné teplotní vodivosti hliníku, což je u nábytku nežádoucí. Tedy v tom, že se jedná o kov, který je chladný („studí“) a na sluníčku je naopak rozpálený („pálí“). Proto je potřeba hliníkovou konstrukci stolu doplnit jiným materiálem například plastem, syntetickými výplety či dřevem.
Hliníkové stoly nekorodují, takže i jejich údržba je jednoduchá - stejně jako u plastových stolů stačí hadřík a voda.
Ceny takovýchto stolů se pohybují od 3 tisíc výš.
Mimo hliníku je možné se setkat ještě se stoly z oceli. Její vlastnosti jsou podobné těm předchozím, ale aby ocel nekorodovala, musí být natřena antikorozí.
Dřevěné stoly jsou velmi oblíbené, i přesto že patří mezi dražší varianty zahradního nábytku.
Menší stoly lze pořídit od 5000 Kč, ale výjimkou nejsou stoly za desítky tisíc korun. V tomto případě by si zákazník měl dát pozor na to, z jakého dřeva je stůl vyroben.
Smrk a borovice patří mezi dřeva s nejkratší životností, ale jsou nejlevnější. Chce-li zákazník opravdu kvalitu, pak by si měl pořídit stůl z teaku, což je nejtvrdší dřevo, které vydrží snad vše (sluneční paprsky, déšť, atd.).
Aby dřevěný stůl vypadal dlouho jako nový, není na škodu ho přetírat voděodolnou lazurou a přes zimu schovat.
Výhodou je, že nejlépe zapadá do okolí, co se estetiky týká, protože se jedná o přírodní produkt. Na zničení dřevěného stolu je potřeba mnohem více síly než například na stůl vyrobený z plastu nebo ze skla.
Skleněný zahradní stůl lze považovat za moderní doplněk zahrady (popř. balkónu, terasy, atd.), který svým nadčasovým designem bude stále trendy.
Sklo je totiž vzdušné a elegantní a hodí se do jakéhokoliv interiéru.
Sklo může být čiré, mléčné či jakkoliv probarvené, takže není problém si na zakázku nechat vyrobit svůj originální stolek.
Skleněný stůl je doplňován jinými materiály, většinou se jedná o dřevo nebo kov.
Mezi nevýhody skleněných stolů patří jejich hlučnost - každé položení sklenice či talíře je doprovázeno tříštivými zvuky. Při nešetrném zacházení se poškrábají a nelze je opravit podobně jako dřevěné stoly. Pod skleněným stolem je vše vidět - nelze si pod ním udělat pohodlí, například sundáním bot, aniž by na to ostatní u stolu nepřišli.
Menší skleněný stolek doplněný ocelovou konstrukcí může zákazník mít od 2200 Kč, v dražší variantě může vyjít až na 10000 Kč.
Materiál není jediné kritérium výběru stolu.
Zákazník může také vybírat mezi tvary a velikostmi. Obdélníkové stoly jsou vhodné spíše pro obědy pořádané venku či grilování a kulaté pro podávání kávy či čaje.
Malé stolky se hodí více na balkóny či terasy a velké stoly zase na rozlehlé zahrady.
Mimo to je také možné pořídit si stůl skládací.
Takový stůl je využit především v malých prostorách, protože ho lze poté složit a uklidit, aby nepřekážel, a složený nezabírá tolik místa v kůlně či v garáži. Je možné ho vzít s sebou na výlety, protože se složeným stolem je jednodušší manipulace.
Rozhodujeme-li se koupit nový zahradní stůl, je v prvé řadě potřeba si uvědomit cenové rozmezí, do kterého se chceme vejít. Poté si rozmyslet, kde bude stůl stát a kam ho budeme případně uklízet.
Chceme-li stůl, který nám vydrží desítky let, u kterého nebudou potřeba opravy každé jaro a který nám bude závidět každý soused, pak je nutné sáhnout hlouběji do peněženky.
Nabízíte nebo sháníte zahradní stůl?
Zde můžete zdarma vložit inzerát >>