Kuchyňské linky Košice
Vložte sem svou nabídku nebo poptávku jako první!
Kuchyňské linky Košice, použitý, bazarový nábytek
Jaké jsou kuchyně
Na co se tedy především zaměřit?
Ať už přestavujeme starou kuchyň nebo se pouštíme do úplně nového kulinářského prostoru, je nutné vědět, kde vedou sítě elektřiny, kde je přívod vody, umístění oken či dveří, abychom se později nesetkali s nemilým překvapením.
Další důležitý vliv na dokonalou kuchyň má prostor, do kterého lze zařadit i praktičnost a uspořádanost kuchyně.
Většinou se hovoří o tzv. magickém trojúhelníku. Co však znamená?
Jeho význam je prostý: nejvíce pohybu v kuchyni je mezi lednicí, sporákem a dřezem. Proto bychom měli klást důraz na to, aby obvod mezi tímto příslušenstvím splňoval alespoň 3,5 metru. Dále je vhodné mít mezi varnou deskou a dřezem volnost minimálně 80 cm. Pokud Vám tato kuchyň připomíná písmeno L, tak jste na správné stopě. Výhodou je také lepší přístup ke spotřebičům a dalším neméně důležitým věcem.
Nyní se zaměřme přímo na kuchyňskou linku.
Všude najdete spousty rozměrů, kolik by taková správná kuchyňská linka měla měřit. Většinou se setkáváme s délkou plus minus 4 metry na celou kuchyňskou linku. Jako optimální pracovní plocha je uváděno 90 cm, což je stejný rozměr jako výška pracovní desky. Do hloubky se jedná o rozměr 60 cm. Dřez by měl být umístěn o trochu výš, cca o 10 až 20 cm. Nejlépe využitelný je dvoudřez, a to i pokud jste vlastníkem myčky. U dřezu je zapotřebí také dbát na dostatečnou odkládací plochu. Varná plocha může být od pracovní plochy vyvýšena až do 10 cm. I přes všechny tyto uvedené parametry vždy záleží na velikosti místnosti, pro kterou jste si kuchyň zvolili.
Dále se podíváme na materiály, ze kterých se kuchyňské linky vyrábí.
Jako nejlevnější a také nejprodávanější materiál se využívá laminát. Ten je zhotoven z dřevotřískové desky a potažen právě laminátem se zaoblenou přední hranou. Vyrábí se v mnoha barevných variacích, ale také v imitaci na dřevo.
Mezi dalšího jeho výhody patří částečná odolnost k teplotám okolo 180°C, což znamená, že hrnec vroucí vody desku nepoškodí, avšak pánev už může na desce zanechat praskliny.
Nevýhodou může být, že poškození nelze opravit, možná je pouze výměna. Také má nízkou odolnost vůči vlhkosti. A krájení na laminátové desce také není zrovna vhodné.
Jako další lze uvést přírodní materiál, který v ČR využívá především žulu a rulu, případně mramor.
Mezi výhody této kuchyňské linky patří především tvrdost, což znamená, že můžeme na desce krájet či dokonce naklepávat řízky; bez problémů zvládá vysoké teploty, a to až do 250°C, od vody také nehrozí žádné poškození, oproti jiným materiálům je zdravotně nezávadná, vyznačuje se krásným designem a také dlouhou životností.
Jako nevýhody nutno uvést například to, že je na dotek velmi studená, materiál je citlivý na běžné kyseliny jako třeba citrónová šťáva či víno, po tvrdém nárazu může prasknout. Také je zde náročnější instalace kuchyňské linky vzhledem k těžkému materiálu. Cenově sahá také výš než ostatní materiály.
Umělý kámen je další z materiálů, ze kterých si lze pořídit kuchyňskou linku.
Lze ho nalézt pod různými názvy. Jedná se o směs mletého kamene, umělých pryskyřic a dalších příměsí. Má spoustu do kuchyně užitečných vlastností jako například snadno udržovatelný povrch, hladkost desky, desítky druhů barevných provedení, lze jej tvarovat, je beze spár, je možné jej kombinovat s dalšími materiály jako se dřevem a kovem a je opravitelný. Jako jediná nevýhoda se může jevit jeho vysoká cena.
Kuchyňská linka z nerezu se využívá ve většině případů v profesionálních kuchyních.
Jedná se sice o velice kvalitní, hygienický a téměř nezničitelný materiál, který se vyrábí jak v matu tak i v lesku, je odolný vůči vysokým teplotám, mastnotě i vodě, ale nablýskaný vzhled se špatně udržuje, neboť na desce zůstávají otisky prstů, skvrny a kapky od vody, je chladný na dotek a hodí se pouze do moderních kuchyní.
Cena této kuchyňské linky je též vysoká.
Mezi luxusnější materiály se řadí masiv, který je také dražší.
Jelikož se jedná o dřevo, každého příchozího upoutá svým přírodním zjevem. Jeho velkou nevýhodou je větší riziko poškrábání desky a kvůli svému složení je i péče a úklid tohoto prostoru náročnější.
Dalším důležitým faktorem při realizování kuchyňské linky je její osvětlení.
Nepleťme si ho ovšem s osvětlením kuchyně jako místnosti. Světlo musí mířit na kuchyňskou linku, abychom dobře viděli třeba na krájení cibule na kostičky a nepřišli ke zranění. Osvětlení by mělo být zajisté intenzivní, ale nesmí nám žhnout přímo do očí.
Nejlepší umístění světla je na spodní straně horních skříněk nebo v prostoru mezi horními a spodními skříňkami. Důležitý je také sklon světla. Ideální je kolmo k pracovní desce.
Ke kuchyňské lince neodmyslitelně patří i skříňky.
Mezi problémy, na které můžeme při výběru v této oblasti narazit, patří například výškové položení těchto skříněk a dostupnost do nich.
Skříňky mohou být umístěny dole pod kuchyňskou linkou nebo nad ní. Horní skříňky jsou závěsné na zeď do vyšších prostor. Pro někoho mohou být hůře dostupné. Záleží jen a jen na nás jak veliké, hluboké či barevné si vybereme. Ve skříňkách se mohou nacházet police na odkládání kuchyňských potřeb. Skříňky s tímto příslušenstvím by měli být vždy při ruce. Do moderně zařízených kuchyní je možné nainstalovat i skříňky s otáčivými či vysouvacími dvířky do všech stran. Pokud si lámeme hlavu s materiálem a barvou, je vždy lepší volit již dle vybraných druhů linky.
U výběru kuchyňské linky není rozhodující pouze cena a vzhled, ale především kvalita materiálů, jeho praktičnost a uspořádanost. Také je potřeba zamyslet se nad ostatními detaily kuchyně, jako například nábytkem a spotřebiči, které jsou její nedílnou součástí.
Nabízíte nebo sháníte kuchyňskou linku?
Zde můžete zdarma vložit inzerát >>