Závěsy, záclony, konzole a garnýže Košice
Vložte sem svou nabídku nebo poptávku jako první!
Jaké vybrat záclony a jak vybírat konzoly a garnýže
Závěsy, záclony, konzole, garnýže, to vše je téměř samozřejmou součástí většiny domů, bytů, kanceláří i jiných prostorů.
Závěsy a záclony, tedy textilie zavěšené na oknech, mají několik různých funkcí.
Jednou z nich je soukromí, které zajišťují, dále ale mohou být i fantastickým a hlavně estetickým doplňkem pro Vaši domácnost. Mohou ale také eliminovat světlo, hluk, udržovat teplotu či bránit vzniku ozvěny.
Konzole a garnýže oproti tomu mají pouze podpůrný, ale nezastupitelný význam. Jednoduše se na ně závěsy a záclony věší a bez nich bychom se prostě neobešli.
Typy záclon a závěsů
Záclony a závěsy pro design jsou důležité pro velké množství lidí. Ať už jste milovníkem starodávna či naopak moderní doby, najdete si v nich své. Mohou být skvělým doplňkem kterékoliv místnosti, je třeba ale pamatovat na to, že je důležité správně je ladit s místností, co se týče barvy, motivu i délky.
Pro dnešní dobu jsou nejobvyklejší jednoduché, průhledné, světlé záclony. I přesto ale místy přetrvává i zvyk pořizovat a používat záclony se složitějšími krajkovými vzory, které sice nejsou tak moderní, zato jsou více tradiční. Tyto záclony nejčastěji mívají motivy květin a bývají dlouhé, přesto je lze ale vidět v domácnostech i v krátké nebo střední verzi.
Co se týká závěsů, je dnes možné vybrat opravdu krásné, divoké i elegantní kusy s mnoha různými vzory. I když nejobvyklejší jsou jednoznačně závěsy jednobarevné, krásné mohou být i závěsy s květinami, vertikálními či horizontálními pruhy nebo například kruhy.
Jak u záclon, tak u závěsů je třeba si uvědomit, že velmi výrazné vzory se mohou tlouci se zbytkem místnosti. Pokud chcete aby Vám závěsy a záclony poskytovaly soukromí, nebo dokonce eliminovaly světlo, je nutné dbát nejen na barvu a délku či šířku, ale také na materiál.
Záclony jsou typické svojí průhledností, proto nejsou nejlepším prostředkem k získání soukromí nebo eliminaci světla. Oproti tomu závěsy lze zakoupit také z hustější či velmi husté tkaniny. Vyšší hustota zajišťuje částečnou či úplnou neprůhlednost, hodí se tedy do míst, kam nechcete aby bylo z okolních domů či ulice, vidět. Perfektní jsou tedy do ložnic, obýváků, koupelen či šaten. Takovéto závěsy zajišťují výborné soukromí. Při jejich částečném či úplném zatažení jimi také můžete eliminovat vstup světla do místnosti či různých částí místnosti. Silné a těžké závěsy lze také použít za dveře jako tepelnou izolaci. Oproti tomu voálové závěsy slouží především k dekoraci, nejsou vhodné ani k jednomu z těchto účelů, jelikož jsou průhledné.
Barvy záclon
Záclonovou klasikou je jednoznačně bílá, ale lze ji obecně označit jako přežitek. Při výběru záclon se nemusíte bát jiných barev. Krásné mohou být záclony světle oranžové či světle zelené, ale i jiné. Je třeba si ale uvědomovat, že čím vyšší sytost barvy, tím je třeba být při výběru více opatrný. Záclony s jemnějšími barvami jsou obvykle lepší, není třeba se ale bát vzorů, jako jsou listy, kruhy či čtverce, pokud je záclona v jemných barvách. Co se týká závěsů, nemusí být na škodu ani sytější odstíny barev, jako je například sytěji červená, modrá, zelená či žlutá.
Materiál záclon
Obvyklým materiálem pro výběr záclon a závěsů je polyester, dále pak i závěsy bavlněno-polyesterové či bavlněné. Z hlediska funkčnosti lze ale zakoupit i závěsy ze speciálních materiálů. Můžete si tak koupit například závěsy nehořlavé, termoizolační či akustické. Ty nehořlavé se vyrábějí nejčastěji z materiálu zvaného PES Falem Retardant. Termoizolační zase bývají nejčastěji z určitého poměru bavlny a juty. Akustické závěsy se vyrábějí například z bavlněného sametu, takovéto závěsy, mají-li dostatečnou gramáž a hustotu tkaniny, mohou být použity i jako termoizolační či protihlukové.
Lehké záclony nebývají drahé, jejich cena se pohybuje obvykle kolem sta korun za metr čtvereční, mohou být ale dražší a to v závislosti na kvalitě materiálu či originálnosti vzoru.
Závěsy jsou dražší než záclony, což vyplývá už z toho, že gramáž tkaniny je obvykle vyšší než u záclony. Cenově se pohybují od dvou set korun za metr čtvereční.
Nehořlavé záclony lze zakoupit za poměrně nízkou cenu, stojí od sto padesáti do zhruba dvou set padesáti korun za metr čtvereční, nehořlavé závěsy stojí více, ty se pohybují od dvanácti set korun výše. Těžké závěsy pro účely termoizolace či odhlučnění se pohybují od šesti set korun do dvou tisíc za metr čtvereční.
Pravidla pro výběr
Nemíchejte styly. Jestliže máte byt zařízený spíše starobyle, nepořizujte si moderní záclony a naopak. Dále se pak vyhněte stylově jiným záclonám a závěsům na stejném okně. Pokud si pořídíte super moderní záclonu a k ní dáte sice krásný, ale starý závěs, bude to vypadat minimálně podivně.
Pozor s výraznými vzory, pokud máte v místnosti více věcí s různými výraznými vzory, mohou se navzájem tlouci. Závěsy i záclony je třeba ladit s celou místností nejen po stránce barev a materiálů, ale i po stránce vzorů
Nejprve si namyslete, jaké závěsy či záclony chcete, pak je teprve jděte koupit. Předem je vhodné určit si účel, případně i barvy, vzory nebo materiály, ze kterých závěsy či záclony chcete. Můžete si konkrétní místnost či okno i vyfotit a vzít si tuto fotku s sebou do prodejny, bude se Vám tak lépe vybírat. Pokud koupíte závěsy nebo záclony, aniž byste si předem rozmysleli účel či styl, může se stát, že radostně koupíte závěsy nebo záclony, které se Vám moc líbí, ale ve Vašem bytě vypadají jako pěst na oko.
Před nákupem si pečlivě změřte okno a dále vezměte v potaz, že záclony či závěsy nebudete mít s největší pravděpodobností napnuté do roviny ale budou nařasené. Z tohoto důvodu je třeba vždy vybírat závěsy i záclony širší než okno. Obecně vzato, čím širší, tím estetičtější. Závěsy či záclony, jako dva úzké pruhy po stranách oken jsou obvykle velmi nevzhledné.
Garnýže a konzoly, aneb jak se vyznat v pojmech
Také si nejste jisti, co přesně je garnýž a co konzola?
Garnýž je tedy obvykle krytka či rám, který kryje tyč na které je pověšen závěs či záclona. I přesto bývá tato tyč často nazývána prodejci také jako garnýž. Konzolou je pak označováno uchycení této tyče nebo celé garnýže (obvykle tyč ve zdi, která garnýž drží). I přes tyto dva pojmy se často setkáváme s několika dalšími názvy, jako je například záclonová či závěsová tyč, z nichž jasně vyplývá o co se jedná.
Pokud již máme garnýže a chceme si je ponechat, je třeba to zohlednit při pořizování záclon a pořídit zkrátka a dobře takové, jaké budou na garnýže pasovat způsobem uchycení.
Pokud garnýže nemáme, je lepší nejprve vybrat závěsy a záclony a garnýže až poté. Garnýže je ale třeba, stejně jako záclony, ladit se zbytkem místnosti.
Uchycení záclon i závěsů je praktikováno obvykle dvěma způsoby. Prvním z nich je provlékání a druhým jsou žabky. Provlékání je zajištěno „poutky“ na záclonách či závěsech nebo také tunýlkem. Tato „poutka“ či tunýlek musí být tak široká, aby jimi tyč garnýže snadno prošla.
Druhým způsobem jsou žabky, kterými uchycujeme závěsy a záclony bez tunýlku či poutek. Tyto žabky mohou být buď na garnýžové kolejničce nebo na kroužcích které se navlékají na garnýžovou tyč.
Tyčové garnýže jsou jednoduše složeny z jedné tyče na kterou se navléká závěs či záclona nebo kroužky s žabkami. Dvojtyčové garnýže mají tyče dvě, jedna z nich bývá širší a dále od okna. Ta je určena pro závěs. Druhá tyč bývá méně široká a blíže oknu, na ni se navléká či přicvakává záclona.
Kolejnicové garnýže s „žabkami“ jsou složeny z jedné kolejničky a žabek na které se přicvakává závěs či záclona. Kombinované garnýže bývají složeny z granýžové tyče dále od okna a kolejničky blíže k oknu. Na tyč se navlékají nebo přicvakávají závěsy, na kolejničku pak záclony.
Nejběžnějšími barvami u dřevných či plastových garnýží je bílá a hnědá. Výjimečně i černá.
Co se týká kovových garnýží, dominuje jasně stříbrná barva. Zajímavá ale může být i zlatá či měděná. Nejobvyklejším materiálem garnýží bývá dřevo nebo také plast. Krásným doplňkem mohou být ale i kovové garnýže zakončené spirálou, špičkou nebo jinými motivy. Kazeta kryjící garnýž, která dnes už není tak běžná jako dříve, je vhodná k obyčejným garnýžím a pěkně je kryje. Může být příjemným doplňkem k oknům a bývá ze stejného materiálu jako garnýž. Takovéto krytí garnýže je ale zcela nevhodné k okrasným garnýžovým tyčím s pěkným kováním či zdobením.
Dřevěné jednotyčové garnýže zakoupíte od zhruba dvou set, dvoutyčové pak asi od čtyř se korun českých. Kovové jednotyčové lze pořídit od pěti set korun, dvouřadé od sedmi set korun.
Plastovou, kolejničkovou garnýž lze zakoupit asi od sto padesáti korun českých.
Nabízíte nebo sháníte okenní příslušenství?
Zde můžete zdarma vložit inzerát >>